niedziela, 23 lutego 2014

Acta Universitatis Lodziensis Folia Archaeologica 29

Hello everyone. The newest volume of our Institute's publication is already available, both as a book and digital version. This one is about lots of military issues that may interest you. What's more, there's also my article about pavisemen protective armament included

3 komentarze:

 1. Cześć. Bardzo fajny artykuł Borg :) Co do "szinek" i "mysek" :
  http://1.bp.blogspot.com/-AulXdw8fZhU/Uv6OTCmzqVI/AAAAAAAAKWY/YUU8JeCmXjg/s1600/1543658_709614899072497_66006952_n.jpg
  Być może teoria o znaczeniu powyższych terminów (Grabarczyk) jest słuszna. Skoro w XIVw były zarękawia i opachy niezależnie, nie tworzące z łokciem naręczaka, być może w "polskich" rotach takie rozwiązanie rzeczywiście funkcjonowało..? Co by nie sadzić, jego argumentacja o priorytetowej ochronie ramion ( nogi, szczególnie biodra u pawężników chroniła tarcza) jest zasadna. Jeszcze opacha oddzielnie, też nie XVw... niestety: https://www.nga.gov/feature/artnation/johns/images/grunewald/grunewald_soldier_560x333.jpg Pozdro, Robert.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra. Mamy dwa przedstawienia, które dzieli 150 lat. Brzytwa Ockhama. Równie liczne znajdę przedstawienia skórzanych zbroi, więc równie prawdopodobnie można uznać, że szynka to opacha ze skóry świni. Obie wersje są trudne do weryfikacji. Stąd optuję za prostszą i powszechniejszą wśród innych kategorii źródeł.

   Usuń
  2. Ok/ dotarło... a znasz jakieś ikonki z ludźmi w bigwantach, czy nabiodrkach noszonych z dubletem bądź przeszywanicą? Pytam nie złośliwie, tylko z ciekawości, lubię się dokształcać. Raz widziałem rekonstruktora w nabiodrkach noszonych do dubletu. Wygląda to kuriozalnie, stąd moja ciekawość.

   Usuń